Ministři odsouhlasili zrušení silniční daně pro osobní automobily a nákladní automobily do 12 tun.

Očekávaná změna v silniční dani byla ministry schválena. Balíček proti rostoucím cenám pohonných hmot  obsahuje především očekávané zrušení silniční daně pro osobní automobily, autobusy a nákladní automobily do 12 tun.

S touto změnou přišlo ministerstvo v době, kdy měli podnikatelské subjekty platit první zálohy na silniční daně za rok 2022. Cílem tohoto balíčku je ulevit podnikatelským subjektům při zvýšených cenách pohonných hmot. V závislosti na vysokých cenách pohonných hmot došlo také ke zrušení povinného přimíchávání biosložek do paliv, čímž si vláda slibuje snížení ceny pohonných hmot cca o 1,50-2Kč na litr.

Součástí balíčku je také zaměření na elektromobily a automobily s hybridním pohonem nebo čerpající LPG. V rámci tohoto balíčku dochází k novele zákona o dani z příjmu. Dopad je cílen na zaměstnavatele jejichž služební vozidlo používá zaměstnanec i pro soukromé účely. U tohoto zaměstnance dojde vlivem novely ke snížení procentuální sazby vstupní ceny vozidla za každý měsíc z 1% na 0,5%.

V novele zákona o dani z příjmů se také promítne zkrácení doby odpisování dobíjecích stanic pro elektromobily z 10 let na 5let.

Zdroj: