Odklad daňových přiznání se stává aktuálním tématem tohoto období

Období řádných daňových přiznání z příjmů fyzických i právnických osob podávaných elektronicky včerejším dnem uplynulo. V případě, že nestíháte máte ještě ze strany finančního úřadu pár dní toleranci a nebude Vám počítána žádná sankce.

V případě, že Vám vyjde daňová povinnost, dle daňového řádu § 252 odst. 2 písm. a) Vám finanční úřad začne počítat úrok z prodlení tj. úrok z pozdě zaplacené platby od 4 dne po řádném termínu splatnosti daně. Máte tedy ještě 3 dny po splatnosti bezúročné období.

V případě, že Vám vyjde daňová ztráta, máte na podání řádného daňového přiznání ještě 5 dní po řádném termínu bez sankcí.

Pokud prošvihnete i tento termín, nezbývá Vám nic jiného než buď podat pozdě i s následky z toho plynoucí nebo se obrátit na daňového poradce či advokáta a udělit plnou moc k podání.

Letos vychází termín na podání daňového přiznání s odkladem na 1.7.2022.

Proč volit odklad daní, když odklad daní přes daňového poradce nebo advokáta je další finanční výdaj na víc? Na první pohled se může zdát, že Vám odklad jen zvýší daňové zatížení. Může to tak být, ale také nemusí. Jaké výhody pro Vás z odkladu plynou?

  • Pokud máte účetnictví většího rozsahu, nebo očekáváte vyšší doplatek daně získáte tak více času sehnat všechny dokumenty, vše řádně zkontrolovat, popř. čas rozhodnout jestli vyplácet dividendy či nikoliv. Do poloviny roku, už přeci jen vývoj firmy v daném období lépe odhadnete
  • Kontrola a finální práce od daňového poradce Vám může ušetřit nějakou tu korunu. Daňový poradce je specialista v daních a může odhalit možnosti, na které už Vaše účetní nestačí
  • Máte větší časový úsek pořešit vyšší platbu daně
  • Jako fyzická osoba zároveň posouváte termíny pro podání přehledů. V roce 2020 Vám tak vychází termín na 1.8.2022 a pokud podáte až tento poslední den, tak pak poslední den úhrady je o 8 dní delší tj. 9.8.2022
  • V poslední řadě se Vás odklad daní týká automaticky, pokud máte povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

V poslední řadě je dobré zmínit, že platbou daně se počítá den, kdy je platba připsána na účet správce daně. Ne den, kdy se Vám platba strhne z účtu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně daní, nás neváhejte kontaktovat pro bližší informace.